18 Ağustos 2010 Çarşamba

Nefsin Terbiyecisi

     ''Ey nefsim'' diye başlarmış sohbetlerine Üstad Bediüzzaman Said Nursi, nefsine seslenirmiş, aslında biliyormuş nefsin en büyük ve en tehlikeli düşman olduğunu.
     Nefis öyle bir düşman ki gitmek istemeyiz onun bizi sürüklediği yerlere çünkü ''En sonunda pişman olacağım'' deriz sürekli, gitmek istemeyiz onun bizi götürdüğü yere olmasın deriz, olmasın ''Bu defa yapma be nefsim, bak pişman olacam çekme beni, bırak yakamı be vicdansız.'' karşı da koyamayız ki kendi kendimize.!
     Hoşumuza giden şeylere nasıl karşı koyalım ki, battığımız bilsek bile, en derine, yardım istemeden, sessizce ve yavaş yavaş, en dibine çamurun. Zaten nefsimiz içimizde büyüttüğümüz şeytanımız değilmidir, olur olmaz yerlerde hırçınlaşan, bizim şeytanımızdır o hep utandıran, Allah'a karşı, İnsanlara karşı.
     Belki de çamurun dibine batmayı sevdirdi nefsimiz, o dur amacı, elde etmek istediği, sonunu bile bile sevdirdi çamuru.
     Şikayet de edemeyiz ki, ''kimi şikayet ediyorsun be adam?'' diye sorarlar. Doğruya nefsim benim,onun yaptığı benim yaptığım, şikayetçi olduğum şey nefsim ise, aslında benim şikayetim kendime değil mi? eee peki kendimi kime şikayet ediyorum, ''Neden yaptın Enes, neden yapmaya devam ediyorsun?'' diye. komik çok komik aslında şikayetçi ben, şikayet ettiğim hareketlerim, şikayetimi bildirdiğim yine ben. Yoksa nefsimin yaptıklarını nefsime mi şikayet ediyorum?(Allah'ım deliriyormuyum?).
     Tamam tamam anladım bu nefis baş belası, kafa karıştıran, kontrol edemediğim, sürekli kötüyü seven benim. Benim de, biri durdursun beni yav, böyle yaşanmaz ki, yarın bir gün ölüm gelirse ben bu nefis yüzünden cehennemlik olurum. yok mu bunun bi çözümü.?
     Allah-u Zülcelal nefsi yarattığı zaman ona; -Sen kimsin, ben kimim? diye sormuş nefis; -Sen sensin, bende benim! diyerek isyanını belirtmiştir. Allah-u Zülcelal nefsi bin yıl cehennemde yaktıktan sonra yine; -Sen kimsin, ben kimim? diye sormuş. Nefis yine isyanında ısrar etmiş ve : -Sen sensin bende benim! diye cevap vermiş, Allah-u Zülcelal nefsi bin yıl yine cehennemde yakmış yine aynı cevabı vermiş, nihayet nefsi üç gün aç bıraktıktan sonra; -Sen kimsin ben kimim? diye sormuş, o zaman nefs:-Sen beni yaratansın. Bende senin aciz bir kulunum! cevabını vermiştir.
      Nefsi aç bırakmak, oruç tutmak, ama öyle karın aç kalsın nefis terbiye edilir, değil. Gözümüzü haramdan sakınacaz, gözümüzü aç bırakacaz ki nefsi terbiye edinsin, ayağımızı aç bırakacaz, nefsin hoşuna giden ortamlara girmiyecez ki terbiye edinsin.Eğer sağlam bir terbiye istiyorsa nefsim haramdan sakınacaz.
    Nefis ele geçirmeye çalışınca aklımızı hemen engel olmak lazım, onu yaratana el açmak lazım, bizi kurtaracak tek varlık Allah'tır, yaratılanın yaratıcısı değilmidir onu en iyi tanıyan, onun verdiği öğütler değilmidir hep güzel yolu gösteren.
    Mustafa İslamoğlu'nun o mükemmel şiirinden bir parçayla konuyu noktalıyalım

Allah’ım benliğimin yaktığı ateşte yakma beni
Beni nefsime kul etme,kul et nefsimi Sana
Bir lahza dahi bana bırakma beni
Sen bana yetersin,yetmem ben bana
Bilmediğimi bildir,görmediğimi göster
Sen bildirmezsen bilemem,göremem göstermezsen
Gönlüme huzur,gözlerime nur,dizlerime derman ver
Sen ol deyince olur,olmaz ol demezsen
Canana can,cana canan,kalbe ferman ver!
Al işte ellerim,uzattım sana
Ne olur,ne olur bırakma beni bana!
Sen bana yetersin yetmem ben bana!
Allah’ım,ellerimi bırakma!
Allah’ım!
Bırakma bizi
Tut elimizi!


(Amin)
M. İslamoğlu

1 yorum:

  1. çok güzel yazmışsın tbrk ediyorum kardeşim... Rabbim Göz açıp kapıncaya kadar geçen sürede bizleri nefsizmizle başbaşa bırakmasın

    YanıtlaSil

Yorumunuz İçin Tşk Ederim.