24 Haziran 2010 Perşembe

Ölü İnsan Sergisi ve AŞK

     Geçen haftalarda İzlediğim Okan Bayülgen'in bir programında ilginç bir sergiye rastladım. Serginin ilk ismi ne kadar korkutucu gelse de resimlere bakılınca, korku ve tiksinme adına birşey olmuyor. Aslında korkmak da akıl karı değil ya, neyse.
     Serginin adı Orijinal Vücut Dünyası-Yaşam Döngüsü'' sergisi, daha net bir tabirle, Ölü İnsan Bedenleri sergisi, biliyorum korkunç geliyor ama kormak saçma, çünkü insanların vücüdu birbirine benzer yani korktuğunuz o vücut sizde de var.
     Alman bilim adamı Gunther von Hagens'in "Plastinasyon" yöntemiyle çürümez hale getirdiği 200 den fazla ölü insan bedenin bulunduğu bu sergi İstanbul'da açıldı. Adamın amacı çok farklı ama ben o amaca hiç değinmiyecem, benim aklıma daha Farklı bir Fikir geldi.
      İnsan vücüdunun birbirine benzediğini söylemiştik yani iç yapısı tamamen olmasada hemen hemen aynı, bunun anlamı mı ne? Bunu anlamı ''En çok neremi seviyorsun sorusuna yanıt? Cevap; derini olacak, evet derini en çok derini seviyorum zaten iç yapıda hepiniz birbirinize benziyorsunuz. İnsan'ın başka bir insanda bulduğu, en farklı özellik derisi olmalı.
     Vay be bakın nereye aşık oluyormuşuz aslında üzücü bir insanın sadece derisin değer görmesi tabiri caiz ise derisinin para yapması üzücü ama gerçek. Tabi Bu Benim Fikrim..
Şimdi sizi sergideki bir kaç fotoğraf ile baş başa bırakayım.

1 yorum:

Yorumunuz İçin Tşk Ederim.